3.10.2018 / Gösterim Sayısı : 64

Çocuk Gözüyle Tarımı En İyi Anlatan Öğrenciler Ödüllendirildi

#çocuk gözüyle tarım

İlçemizde organik tarımın her yaşta tüketici ve üreticiler tarafından tanınmasını ve tüketimde tercih edilmesini sağlamak, Organik tarım ile kaliteli ve güvenli gıda üretildiğini anlatmak, tüketicinin organik ürünü tüketirken çevreyi ve üreticiyi desteklediğinin farkına varması ve tarımda bilinçli üretici ve tüketici yetiştirmek amacıyla Bakanlığımızın "Organik Tarım Eğitim Projesi" kapsamında Müdürlüğümüzce İlçemiz Merkez ve Mahallelerindeki İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine "Çocuk Gözüyle Tarım" konulu yarışma düzenlendi.

Konu hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı; "Bilindiği üzere İlçemizde yaşayan nüfusun tamamına yakını geçimini tarımla sağlamaktadır. İlçemiz coğrafi ve iklim şartlarından dolayı ülkemizde yetiştirilen kültür bitkilerinin tamamını üretmektedir. Hayvancılık ve balık üretiminde de ciddi bir üretim sayısına sahiptir. İlçemizde yetişen genç nüfusun bu yoğun tarımsal üretimden sosyolojik ve sağlık açısından nasıl etkilendiğini değerlendirmek ve genç kuşakların tarıma ve çevreye duyarlılığını arttırmak amacıyla, ilkokul 1-8. sınıflar arası 100 öğrenciye resim, 4-8. sınıflar arası 100 öğrenciye çocuk gözüyle tarımın, çevreye ve kültüre etkisi hakkındaki görüş ve düşüncelerini anlatan şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendi.

Yarışmaya 51 öğrenci resim, 14 öğrenci kompozisyon, 41 öğrenci ise şiir kategorilerine eserleriyle katılmış olup tarafımızdan yapılan değerlendirmede

Resim yarışmasında : Ören V.A.C.S. Ortaokulundan Furkan KUZUCU birinci, Selma KARAKUŞ 2. , Kıncılar Akbük İlkokulundan Mikail ÇİL 3. oldu.

Kompozisyon Yarışmasında: Seydikemer Atatürk Ortaokulu Kübra Sena DOĞAN 1., Ören V.A.C.S. Ortaokulu Müberra PAKSOY 2. , Karadere Ortaokulundan Sevilay DEMİRCİ 3. oldu.

Şiir Yarışmasında : Eşen Ortaokulu Sıla CANÖZÜ 1. , Seydikemer Atatürk Ortaokulundan Şeyma Elif MUTAF 2. Güneşli Ortaokulundan Kader BÜYÜKKUŞKONMAZ 3. oldu. Dereceye giren öğrenciler Müdürlüğümüz personeli ve Ziraat Odasının katkılarıyla 50'er TL 'lik hediye çekleri ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Hem anı olarak kalması hem de Müdürlüğümüz olarak yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere yarışmaya katılan tüm eserler öğrencilerin kendi el yazıları ile kitap haline getirilmesi de planlanmaktadır" diyerek sözlerini tamamladı.


''