14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 96

Zeytin Sineği Kısmi Dal İlaçlaması

#kısmi dal ilaçlaması

İlimizin en önemli bitkisel ürünlerinden zeytinin en önemli zararlısı zeytin sineğidir. Zeytin sineği zeytin meyvelerine bıraktığı yumurtaları ve bu yumurtalardan çıkan larva-kurtların meyvelerde beslenmesi ile zeytine zarar vermektedir. Bu nedenle zeytin sineği mücadelesinde entegre mücadele çok önemlidir. Entegre mücadelede amaç en az ilaçlama ile ürünümüzün sağlığını korumaktır. Bu amaçla besi ve feromon tuzakları ile zeytin sineği yoğunluğu izlenir ve ihtiyaç halinde uygun zamanda ilaçlama yaptırılır.

Zeytin sineği mücadelesinde zirai ilaçlamaya karar verilmiş ise eğer, kaplama ilaçlamadan önce tavsiye ettiğimiz 'zehirli yem kısmi dal ilaçlaması' metodu mevcuttur. Bu yöntemde de olduğu gibi entegre mücadeleyle amaçlanan, doğal dengenin korunması, yararlı böcek türlerinin ve diğer canlıların zarar görmemesi amacıyla daha az alan ilaçlanarak hedefteki zararlının kontrolünün sağlanmasıdır. Bu amaçla, Menteşe İlçesi Yenice mahallesinde yer alan bir zeytinlikte, zehirli yem kısmi dal ilaçlaması uygulama demonstrasyonu gerçekleştirilmiştir. İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Şubesi tarafından uygulanan çalışma, Koordinasyon Ve Tarımsal Veriler Şubesi Enformasyon ekibi tarafından video çekimleri gerçekleştirilmiş ve üreticilerimizin eğitimi için hazırlanmış ve İl Müdürlüğümüzün Facebook sayfasında yayınlanmaya başlamıştır.

Kaplama ilaçlama metodunun amacı meyve içindeki genç larvaların öldürülmesini hedef almaktır. Bunun için ağaçlarda içten dışa, dıştan içe olmak üzere tam bir kaplama sağlanmalı, özellikle meyvelerin ıslanmasına dikkat edilmesi önemlidir. Ancak zehirli yem kısmi dal ilaçlama metodunda ise amaç, erginleri belirli noktaya çekerek öldürmektedir. Bunun için 'ilaç+cezbedici' karışımı, ağacın büyüklüğüne göre değişmek üzere ağaçların güneydoğu yönlerindeki 1,5-2 m2'lik alana, yaprak ve meyveler iyice ıslatılacak şekilde atılır. Bu yöntemin etkili olması için, dış bulaşmaların olmadığı zeytinliklerde ilaçlamalar her 10 günde bir tekrarlanarak hasada 20 gün kalıncaya kadar devam edilmelidir. Kurak ve yağışsız dönemlerde ilaçlama aralığı, ergin ve vuruk sayımlarına dayanılarak uzatılabilir.


''