14.9.2018 / Gösterim Sayısı : 60

Seydikemer’de Demonstrasyon Amaçlı Soya-Mısır Ekimi Gerçekleşti

#seydikemer demons

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Çamurköy mahallesinde yem bitkisi ekilişinde bir ilk yaptı. Demonstrasyon amaçlı KARYA çeşit mısır ile UMUT 2002 çeşit soya ana ürün olarak Mehmet TEKELİ isimli çiftçimizin 9 da alanına ekildi. Müdürlüğümüz tarafından takibi düzenli şekilde yapılan ve başarılı bir şekilde gelişimini tamamlayan, ekiliş ağustos sonunda silaj yapılmak üzere hasat edildi. Dekara 4.3 kg gibi bölge şartlarımızda çok önemli bir verim elde edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı; "Seydikemer ilçemizde 2017 yılında 83 adet yem bitkisi demonstrasyonu yapılmış olup, tamamında başarı sağlandı. Hayvan yetiştiriciliği, ancak yem bitkileri ekimi yaptırılarak cazip ve kârlı hale getirilebilir. Yapılan çiftçi toplantılarında; Soya mısır karışımının protein yönünden daha zengin olması, hayvan beslenmesinde öneminin anlatılması çiftçilerimizin de konuya ilgisini artırdı. Gelen talepler doğrultusunda iki çiftçimizde de ikinci ürün olarak soya-mısır karışımı ekilmesi planlandı. Ayrıca günümüzde artık iyice belirginleşen kaba yem açığını kapatmanın yollarından biri de tarla alanlarında yem bitkilerinin yetiştirilmesi ve üretilen yem bitkisinin silaj yapılarak saklanmasıdır. Kaliteli ve verimli olan yem bitkilerinden Silajlık Mısırın ikinci ürün olarak ekilebilmesi, toprak hazırlığının çok kolay olması ve elde edilen ürünün hayvan beslemede silaj olarak değerlendirilmesi ile ucuz, kaliteli ve besleyici bir yem elde edilmektedir. Silajlık mısır tarımında yüksek verim almanın en önemli yolu, doğru yetiştirme tekniklerini uygulamaktır. Örneğin çeşit seçiminde yapılan bir hata diğer yetiştirme teknikleri ile giderilmez.

İlçe Müdürlüğümüz olarak kurulan demonstrasyonların birim alandan en yüksek verimi elde etmek ve yaygınlaştırmaktır" dedi.


''