T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SAYLAK SEYDİKEMER’DE ALABALIK VE ÇİLEK ÜRETİCİLERİYLE BULUŞTU

Yayın Tarihi : 5.12.2019

        SAYLAK, Seydikemer’de yoğun programına alabalık işletmeleri ve çilek üreticilerini ziyaret ederek devam ediyor.

15 bin ton alabalık üretiminin yapıldığı, 53 adet irili ufaklı alabalık işletmesine sahip olan Seydikemer İlçesinde alabalık üretim tesisleri İl Müdürü Barış SAYLAK tarafından ziyaret edildi. 11 işletmesi bulunan Ören Mahallesinde incelemelerde bulunan SAYLAK; “ İlçede 15 bin ton alabalık üretildiğini, üretilen alabalıkların %80’inin ihraç edildiğini, %20’sinin iç piyasaya sunulduğunu ve sektöre geçen yıl 2.5 milyon TL destek ödendiğini” dile getirdi. Daha sonra 57 milyon yavru kapasitesi ve 200 ton alabalık üretim kapasitesine sahip olan Özpekler Su Ürünleri Limited Şirketinin üretim tesisini ve 100 ton kapasiteli Ekinciler Su ürünleri üretim işletmesini ziyaret ederek bilgiler aldı.

SAYLAK, alabalık üretim tesislerini ziyaretinin ardından Seydikemer Döğer Mahallesinde bulunan, Murat KILIÇ’a ait klasik sistem ve topraksız örtü altı çilek üretimi yapılan 14 da.’lık araziye gitti. Üretici ve teknik personeller ile birlikte çilek fidesi dikimi yaparken, üreticinin bahçenin 6 da.’lık kısmını Vali Hanım Çileği Projesi kapsamında, geri kalan kısmını da kendi öz kaynağı ile kurduğu bilgisini aldı. İl Müdürlüğü teknik personellerinden ise bölgeye adaptasyon açısından 7 çeşit çilek denenmekte olduğunu, yapılan çalışmalar neticesinde 12 ay sürdürülebilir çilek üretiminin hedeflendiği bilgisini aldı.

SAYLAK; “Bundan sonraki hedeflerinin bu şekildeki işletmelerin sayısını arttırarak, ihracat miktarının arttırılmasını sağlamak olduğunu, bölgedeki işletmelerin ortak hareket ederek İyi Tarım ve EuropGap sertifikalarının alınarak Avrupa piyasasına ihracatın sağlanması konusunda çalışmalar yürütmemiz gerektiğini, bu konuda her türlü destekleri vereceklerini ifade ederek, “hedefimiz ihracatımızı arttırmak olmalıdır” dedi.