T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Barış SAYLAK İlçe Ziyaretlerine Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 3.12.2019

​Tarım ve Orman İl Müdürü Barış SAYLAK ziyaretlerine Yatağan ile devam ediyor.

SAYLAK, Yatağan Bencik'te Vali Hanım çileği Projesi Kapsamında gerçekleştirilen Mustafa DERE' ye ait 20 da' lık çilek tarlasını gezerek üreticiden bilgiler aldı. Üretici Mustafa DERE çilek yetiştiriciliği yapmaktan oldukça memnun olduğunu ve pazarlama sorunu yaşamadığını belirtti. Geçtiğimiz yıl Dekardan yaklaşık 6 ton ürün aldığını ve ortalama olarak pazarda kilogramını 10 TL. den sattığını dile getirerek Vatandaşın memnuniyetinden hoşnut kalan SAYLAK, çiftçilerimize desteğinden dolayı Vali Hanıma teşekkür etti. Muğla'nın parçalı arazi yapısında birim alandan daha fazla gelir elde etmek amacıyla kurulan bahçelerin amacına ulaştığını dile getirdi. Bencik'te 4. Etap Çilek Projesinden 13 üretici ile de bir araya gelen SAYLAK, üreticilere gübre dağıtımı yaptıktan sonra Yine üreticilerimizden Ecevit KİRAZ 'ın yeni tesis edilen çilek bahçesini dolaştı.

Çilek üreticileri ile ziyaretini tamamlayan SAYLAK ardından Yener AKPINAR' a ait 2012 yılında kendi öz kaynağı ile kurulan, bugüne kadar da yurt dışından gebe düve getirterek, bölgemize damızlık düve üretir hale gelen, 2018 yılından itibaren de "Hastalıklardan Ari ve Onaylı Süt Çiftliği" olan, 520 büyük başlık Akpınar Hayvancılık ve Hayvan Ürünleri İşletmesine geçti. Öncelikle işletmenin kurulma aşaması ile ilgili her adımı işletmenin tüm bölümlerini dolaşarak bilgiler aldı. AKPINAR; "işletmesi için Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde, 11. Etap Yenilenebilir Enerji Üretim Tesisine başvurarak %50 hibeli 300 KW' lık Güneş Enerjisi Panelleri kurdurduğunu, böylece işletmesinin elektriğini bu şekilde karşıladığını, fazlasını da satarak 355 ton karbon salınımını engelleyip çevreye katkı sağladığını" belirtti.

SAYLAK, buradan ayrılarak Yatağan Kaymakamı Hayrettin ÇİÇEK' i ve Yatağan Belediye Başkanı Mustafa TOKSÖZ' ü makamında ziyaret etti.