T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BARIŞ SAYLAK DÜNYA BALIKÇILIK GÜNÜ KUTLAMASINDA

Yayın Tarihi : 27.11.2019

21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü etkinliği kapsamında, üniversite öğrencilerini balıkla tanıştırmak, balık tüketim alışkanlığı kazandırmak, ülkemizdeki kişi başı yıllık su ürünleri tüketimini düşük oranlardan daha yukarılara çıkarmak ve balıkların doğal stoklarının korunması için farkındalık yaratmak amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 3000 öğrenciye balık ekmek dağıttı.

Etkinlik Üniversitenin kampüsünde bulunan Öğrenci Toplulukları Merkezinde gerçekleşti. Etkinliğe Muğla Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal ATEŞ, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış SAYLAK, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin ÇİÇEK ve üniversite öğrencileri katıldı.

Üniversite Dekanı Prof. Dr. Celal ATEŞ yaptığı konuşmada; "İnsanlığın varoluşundan bu yana ilk mesleğin balıkçılık olduğunu, Su Ürünleri Kanunundaki değişimlerle beraber yeni çıkacak tebliğ ve uygulamalarla balıkçılığın daha iyi yönetileceğini" dile getirdi.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış SAYLAK etkinlikte yaptığı konuşmada; " Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak Muğla Üniversitesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak proje yapmak istiyoruz. Muğla'da ki balıkçılığa değer katmak için oluşturulan her projeye desteğimizi esirgemeyeceğiz. Ben Milas' ta doğmuş bir kardeşiniz olarak, köyü bilen, tanıyan, ekini, tarlayı, hayvancılığı ve balığı iyi bilen biriyim. Ancak su ürünleri tüketiminin az olması beni üzmektedir. Üniversite ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışarak balık tüketimini arttırmayı hedefliyoruz. Bugün yapılan etkinlik gibi tüm Türkiye'de hatta Ankara'da etkinlikler yapmalıyız. Balıkçılık ve Su ürünleri için Sn. Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ' nin açıkladığı, 2023 yılı için 2 milyar dolar olan ihracat hedefimiz için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Muğla üniversitesi rektörü Sn. Prof. Dr. Hüseyin ÇİÇEK yaptığı konuşmada; "Dünyada 2,5 milyar insan balık yiyor. 60 milyon üretici var. Fakat balık tüketim miktarı az. Bunu arttırmak için kurum ve kuruluşlarla çalışma gayreti içinde olacağız. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak tüm konularda kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içinde çalışacağız" dedi.

Muğla' da sektör duayenlerinden ÖZPEKLER Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa ÖZPEK ise meslek hayatında yaşadığı tecrübeleri paylaştı.