T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SAYLAK, Ayağının Tozuyla Denetimde…

Yayın Tarihi : 26.11.2019

İl Müdürü Barış SAYLAK, Gıda ve Yem Şubesinde görevli Teknik Personeller ile birlikte Bakanlığımızca organize edilen ve 1 hafta boyunca sürecek olan "Ürün Bazlı" gıda denetimi programı kapsamında 2 işletmeyi denetledi. İşletme sahiplerinden bilgi alan SAYLAK, işletmedeki mevcut müşteriler ile de konuşarak; "Özellikle çocukların ve tüm halkın daha sağlıklı bir gıda tüketebilmeleri için denetimler yaptıklarını, bugünkü denetime de bizzat kendisinin de katıldığını" ifade ederek, işletmelerin mutfaktan imalathaneye kadar olan tüm bölümlerini denetledi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketebilmeleri, gıda kaynaklı yaşanabilecek zehirlenmelerin önüne geçilmesi amacıyla 13 ilçemizden katılım sağlayan yaklaşık 90 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 1 hafta boyunca işletmelerde "Ürün Bazlı" gıda denetimi yapılacak.

Muğla genelinde sektörler bazında 11212 işletme belirlenmiş olup ilk olarak et işleme tesisleri ile denetimlere başlandı. Denetimler işletmelere haber vermeksizin gerçekleştirildi. Denetim esnasında ürünlerin saklama koşulları, son tüketim tarihi, etiket bilgilerinin doğruluğunun kontrolü; işletmelerin asgari, teknik ve hijyenik şartlarının uygunluğu gibi konular kontrol edilmekte ayrıca işletme yetkililerine mevzuat kapsamında bilgilendirme yapıldı. Risk teşkil edebilecek ürünlerden numune alınacak olup olumsuzluk saptanması durumunda yasal mevzuat çerçevesinde gerekli İdari Para Cezası uygulanacaktır.

2019 yılında bugüne kadar 20.554 denetim gerçekleştirilmiş olup 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında denetimlerimiz devam edecektir.