T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MARMARİS'TE 197 KURSİYERE BELGELERİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 15.11.2019

Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Arıcılık, Sürü Yönetim Elemanı, Süt Sığırı Yetiştiriciliği, Sağım Hijyeni ve Sanitasyon kurslarına katılan ve başarıyla kursu tamamlayan katılımcılara belgeleri teslim edildi.

Programa İlçe Kaymakamı Ertuğ Şevket AKSOY,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin KAYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha ALDOĞAN ve Marmaris Ticaret Odası Başkanı S.Mutlu AYHAN katıldı. Programda sertifika töreni yapıldıktan sonra bal sağımı yapılarak, katılımcılara yeni mahsul çam balı tattırıldı.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket AKSOY konuşmasında Marmaris'in turizmde önemli bir bölge olmasının yanında tarımsal üretimde de önemli bir yerinin olduğuna değindi. Yapılan üretimin kaliteli olması gerektiği için bu tür kursların açılmasının önemine değinen AKSOY; ilçemiz üreticileri ve çiftçileri bizim için çok değerlidir. Kamu olarak her zaman kapımız açık olup, her türlü faaliyetlerini destekleyeceğiz. Tarımsal üretimin bilinçli yapılması ile birlikte verimlilik artacak ve bu da bölgenin ekonomisine olumlu etki edecektir dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin KAYA; "İlçe Müdürlüğü olarak hedeflerimizden biri Marmaris'te bilinçli bir tarımsal üretim ve bilinçli yetiştiricilik yapılmasıdır. 2019 yılında daha çok hayvancılık ve arıcılık üzerine kurslara önem verdik. 2 Adet Arıcılık Kursu, 4 Adet Sürü Yönetimi Kursu, 3 Adet Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu ve 1 adet Sağım Hijyeni ve Sanitasyon Kursu olmak üzere toplamda 10 kurs açmış bulunmaktayız. Bu kurslara katılan toplam 197 Kursiyerimiz belge almaya hak kazandı. Önümüzdeki yıl kurslarımız daha çok budama, bitkisel üretim, bitki koruma ve mantar yetiştiriciliği gibi konularda olacaktır. Özellikle Marmaris Çam Balı konusunda çalışmalarımızın sekteye uğramaması için burada yapılan Arıcılık faaliyetinin bilinçli ve kaliteli yapılması gerekmektedir. Bilindiği gibi Muğla Çam Balı Coğrafi İşareti almasına karşın, Marmaris Çam Balı olarak Ticaret Odası ile birlikte yürüttüğümüz Coğrafi İşaret çalışması devam etmektedir" dedi.

Üreticilerin talepleri göz önünde bulundurularak, daha verimli bir üretim yapılması için bu tür kurslar açılmaya devam edecektir.