T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Organik Tarımda Zeytin Yetiştiriciliği Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 13.11.2019

​İlimiz Milas İlçesinde bulunan Ekindere Mahallesinde 08 Kasım 2019 Cuma günü, "Organik Tarımda Zeytin Yetiştiriciliği" konulu çiftçi toplantısı düzenlendi.

Ekindere Mahallesi Muhtarı ile düzenlenen ve İl Müdürlüğümüz organik tarım birimi tarafından gerçekleştirilen toplantıda; "Organik tarımın ilkeleri, kaliteli ve sağlıklı  ürün, faydalı organizmaların korunması, ilaçların çevrede (toprak, su ve hava) yarattığı olumsuzlukların en aza indirilmesi temaları işlendi.

Organik zeytin yetiştiriciliğinde bitki besleme, hastalık ve zararlılar ile mücadele, hasat ve ambalajlama konularına değinildi.

İl Müdürlüğümüzce zeytin bahçelerinde yaptığımız sürveylerde tespit ettiğimiz hususlar çiftçiler ile paylaşıldı. Özellikle, zeytin sineği, zeytin güvesi ve zeytin fidan tırtılı zararlılarının ekonomik olarak zarar oluşturduğu ve bu zararlılar ile nasıl mücadele edileceği hususları anlatıldı. Zeytin yetiştiriciliğinde,  İlimiz de zarar oluşturan, Verticillium Solgunluğu, Dal Kanseri, Halkalı Leke gibi hastalıklar tanıtılarak mücadele programları hakkında detaylı bilgi verildi.