T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

6. Zeytin Hasat Şenliği Milas’ta Gerçekleşti

Yayın Tarihi : 4.11.2019

"Tane Tane Lezzet, Damla Damla Sağlık" sloganıyla bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen şenliğin açılış törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Suat Özcan, Metin Ergün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, Uzman Doktor Ender Saraç, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlikte Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, telefonla bağlanarak, mikrofon aracılığıyla şenliğe katılan vatandaşlara seslendi. Bakan Pakdemirli, zeytincilik sektörü hakkında bilgi verdi. Milas'ı bir "Zeytin Üssü" olarak tanımlayan Bakan Pakdemirli, 6. Zeytin Hasat Şenliği'nin bereketli olması temennisinde bulunarak, zeytin ve zeytinyağına ilişkin 2019 rekoltesini hatırlattı; "sofralık zeytin üretiminde 415 bin ton, Yağlık Zeytin Üretiminin 1 milyon 110 bin ton olmak üzere, toplam dane zeytin üretiminin 1 milyon 525 bin ton ve zeytinyağı üretiminin ise 225 bin ton olacağını daha önce açıklamıştık" dedi. Hastalık ve zararlılar gibi sorunlar yaşanmadığı için zeytinyağının bu sene kaliteli olacağı ve dış pazar için avantaj oluşturacağını da belirten Bakan Pakdemirli, "Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde marka ülke olması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" diye ekledi.

Törende konuşan Vali Civelek, "Milas ilçemizin sosyo-ekonomik, kültürel açıdan çok büyük önem taşıyan, vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının üretimine, pazarlanmasına, tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacak, zeytinin önemi ve faydaları konusunda farkındalık yaratacak, aynı zamanda Milas ilçemizin doğal güzelliklerinin, tarihi kültürel değerlerinin tanıtımına vesile olacak, 6. Milas Zeytin Hasat Şenliğinin başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyor, bin bir emekle gerçekleştirilen hasadın bereketli, kazancının bol olmasını diliyorum "dedi.

Konuşmaların ardından Milas Zeytin Hasat Şenliğinin sembolik açılış kurdelesi kesildi.

Daha sonra Vali Esengül Civelek ve diğer protokol üyeleri, meydanda kurulan Milas'a özgü coğrafi işaretli zeytinyağı ürünleri ile yöresel ürünlerin bulunduğu stantları gezerek, ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ardından Ağaçlıhöyük Mahallesi'nde zeytin hasadı yapıldı. Hasat sonrasında toplanan zeytinler Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Destekleri 12. Etap kapsamında destek alan Milas Uyku Vadisi Tarımsal Üretim İşletme Pazarlama Kooperatifinde sıkıldı ve elde edilen taze zeytinyağı şenliğe katılanlara tadım yapmaları için ikram edildi.

Etkinlik kapsamında Dr. Ender Saraç tarafından zeytin ve zeytinyağının faydalarını konu alan sunum yapıldı. Daha sonra Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından coğrafi işaret alan Milas zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tanıtım yapıldı. Bunun yanında Zeytin Dostu Derneği tarafından zeytinyağı tadım eğitimi gerçekleştirildi.

Şenliğin ikinci günü ilçelerden katılan kadın üreticilerimiz arasında kıyasıya geçen yemek yarışması düzenlendi. Sınır Tanımayan Şefler' in tadarak değerlendirdiği yemeklerden Milas Kaymakamı Eren Arslan da tadarak, yarışmacıları tek tek tebrik etti. Yarışmanın birincisi Milas'tan Nigar Orhan yarım altın, ikincisi Menteşe'den Nurhayat Bilgir çeyrek altın, üçüncüsü Milas'tan Ayşen Sezgin çeyrek altın, diğer tüm yarışmacılar ise gram altın ile ödüllendirildi. Şenlik Muğla Yörük Obaları Derneğinin halk oyunları gösterisi ile sona erdi.