T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın Çiftçiler Gen Bankasıyla Buluştu, Geleceğe Tohum Taşıdı

Yayın Tarihi : 1.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında desteklenen Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen "Kadın Eliyle Geleceği Korumak; Gen Bankasıyla Buluşuyoruz" projesi çalışmaları son hız devam ediyor. 2019 yılı başında başlayan projede tüm ilçelerde çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için her ilçeden teknik personelin katılımıyla eğiticilerin eğitimi yapıldı. Tüm ilçelerde eğitim ve farkındalık çalışmaları ile ilk altı ayda 112 kadın çiftçi ve 52 öğrenciye eğitim verildi. Çiftçilerden toplanan 154 adet tohum, Projenin tanıtımı etkinliği olan Bodrum İlçesi Kızılağaç-Çiftlik mahallelerinde düzenlenen "Sarıyaz Şenliğinde" sergilendi ve yoğun ilgi gördü.

Kadın Çiftçiler Elleriyle Geleceğe Tohum Taşıdı.

Muğla İlinden her ilçeden çiftçilerin katılımıyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teknik gezi düzenlendi. 38 kişinin katılımıyla gerçekleşen gezide Biyoçeşitlilik ve Gen Kaynakları Toplantı Salonunda eğitim gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Enstitü adına Teknik Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin ÖZPINAR yaptı. Konuşmasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren ÖZPINAR, gen kaynaklarının önemine ve projenin gelecek nesiller adına atılan önemli bir adım olduğuna vurgu yaptı. Daha sonra Bakanlığa ve İl Müdürlüğüne teşekkür ederek eğitimin verimli geçmesini diledi. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Biyolojik ve Geneteik Kaynaklar Bölümünden Dr. Erdinç OĞUR "Biyoçeşitlilik ve Gen Kaynakların Önemi, Korunması" konularında; Bölüm Başkanı Lerzan Gül AYKAS ise "Yerel Çeşitlerin Önemi, Devamlılığı, Korunması ve Gen Bankası" konularında sunum yaptı. Soruların cevaplandırılmasının ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman KURNAZ, yaptığı açıklamada "Kadın Eliyle Geleceği Korumak, Gen Bankasıyla Buluşuyoruz" projesi İl Müdürlüğümüzce Bakanlığımıza gönderildi ve destek aldı. Biyoçeşitlilik ve yerel çeşitler yönüyle zengin İlimiz açısından önemli bir adım oldu. Kadınlarımızın bu konudaki duyarlılığını biliyor ve bu anlamda güzel çalışmalara imza atıyoruz. Bugün burada çiftçilerimiz ile Gen Bankasını buluşturarak elleriyle teslim ettikleri tohumların çalışmalarını yerinde görerek inceleme fırsatı buldular. Eğitimlerin çok verimli olduğunu düşünüyorum ve Enstitüye ve emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Gen Bankasına 154 adet tohum teslim edildi.

Eğitim ve sunumların ardından Gen Bankası ziyaret edildi. Gen Bankası ve yapılan çalışmalar tanıtıldı. Kadın çiftçiler Muğla İli geneli 154 adet yerel tohumu kendi elleriyle teslim ettiler. Kadın çiftçiler eğitimin çok verimli geçtiğini, köylerinde kendilerinin önem vermedikleri tohumların ne kadar önemli olduğunun farkına vardıklarını söylediler. Büyük bir zenginliğe sahip olduklarını buraya gelince daha çok anlandıklarını belirten çiftçiler, binbir emek ve masrafla muhafaza edilen tohumların geleceğe taşınmasında rol almaktan mutlu olduklarını ifade ettiler. Projede aldıkları eğitimim yanı sıra yapılan çalışmaları yerinde görmenin çok faydalı olduğunu, içleri rahat bir şekilde tohumları teslim ettiklerini ve gönüllü olarak bu çalışmada sonuna kadar yer almak istediklerini söylediler.