T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dokuma Projesinde Buldan’a Teknik Gezi...

Yayın Tarihi : 16.10.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen İl Özel Proje kapsamındaki "Muğla'nın Saklı Çeyiz Sandığı" projesi teknik gezilerine devam ediyor.

Projeyle kaybolmaya yüz tutmuş kültür mirası el sanatlarını gün yüzüne tekrar çıkarmak, modernize ederek, gençlerinde konuya ilgisini çekmek ve gelecek nesillere bilgi aktarımı sağlamak amaçlandı. Bu proje kapsamında eğitim alan kadın çiftçilere üretim atölyesi kurularak usta-çırak geleneğinin de devam ettirilmesi hedeflendi. Üretimin yanı sıra bir eğitim merkezi olarak kullanılacak atölyede çalışacak 12 kadın çiftçiye projenin ilk etabında eğitim ve teknik gezi düzenlendi.

Kadın üreticilerin örnek çalışmaları yerinde görüp diğer kadın üreticilerle tanıştıkları ve bilgi alış-verişi yaptıkları teknik gezinin ikincisi Denizli'ye yapıldı. İlk olarak Buldan'ı Güzelleştirme Derneği ziyaret edildi. Tezgâhlar incelendi. Daha sonra Derneğe bağlı işyerlerine gidilerek, dokumadan yapılan ürünler incelendi. Buradan da Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi ziyaret edilerek, burada bulunan tezgâhlar, dokumalar, işlemeler incelendi ve yetkililerden bilgi alındı. Kaymakamlığa ait tarihi konakta bulunan dokuma ürünleri ve dokuma tezgâhları incelendi. Buldan dokumalarıyla ünlü bir ilçe olduğu için, ziyaretlerin ardından dokuma ürünlerin satışının yoğun olduğu çarşı merkezine küçük bir gezi yapıldı. Buldan'ın tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edildikten sonra teknik gezi sona erdi.