T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÖZEL ÇOCUKLARIN TOPRAĞA DOKUNMA SEVİNCİ

Yayın Tarihi : 15.10.2019

"SAĞLIĞIM İÇİN, DOĞAYI SEÇTİM" Projesi kapsamında Seydikemer İlçesinde Özel Eğitim alan çocuklar, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Seydikemer Ziraat Odası Başkanlığıyla birlikte uygulanan çalışma ile tarımla buluşturuldu.

Proje kapsamında Seydikemer'de, İlçe Ziraat Odası binası karşısında bulunan ve bu proje için ayrılan tarım alanında gerçekleştirilen etkinliğe, Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, Seydikemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Hadi Çakıroğlu ile öğrenci, öğretmen ve velilerimiz katıldı.

Her uygulamada farklı okullardan gelen öğrencilere uygulamalı olarak fide diktirilerek doğa sevgisi aşılanırken etkinliğin bu haftaki konukları özel eğitim alan öğrenciler oldu. Seydikemer Atatürk Ortaokulu, Döğer Ali Hilmi Yonca Döğerli İlkokulu, Özel Nursel Özdemir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Seydikemer Şubesi ve Seydikemer Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden toplam 35 öğrencinin katıldığı etkinlikte çocuklar toprağa dokunma sevincini yaşadılar. Öğrenciler, Kaymakam Haktan Gökçekuyu ile birlikte marul fidesi dikerken, 3,5 ay sonra diktikleri marulun büyümüş halini görerek hasat yapacaklar. Projenin amacı; doğadan ve topraktan gittikçe uzaklaşan, teknolojiye bağımlı hale gelen çocuklara tekrar doğayı sevdirmek, toprağa dokunmalarını sağlamak. Öğrencilere tarımı tanıtmak, doğa bilinci oluşturmak, tarladan sofraya gıda güvenliğini anlatarak daha duyarlı olmalarını sağlamaktır.


Seydikemer Kaymakamı Haktan GÖKÇEKUYU yaptığı açıklamada; "Bizim çıkış noktamız, bu teknoloji bağımlılığı oldu. Çocuklarımız hep ekran karşısındaydı. Hayatın biraz uzağındaydılar. Onları doğayla buluşturalım, insanla doğanın arasındaki ilişkiyi görsünler, ortak bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşasınlar. Mesela bir arı kovanındaki iş bölümünü, arının bitkilerle olan ilişkilerini öğrensinler, doğayı tanısınlar, sevsinler. Yani doğadan umudu kesmeden çevreye sahip çıksınlar. Bu düşüncelerle projeye başladık. Eğer bu sene başarılı olursak bunu önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek istiyoruz. İleride orman alanlarını, Orman İşletme Müdürlüğümüzle çıkacağız gezeceğiz. Çocuklarımızın ormandaki bitki örtüsünü, ağaçları, çiçekleri, böcekleri, insanlara faydalarını görsünler istiyoruz. Hayata bir de buradan baksınlar istiyoruz. Annelerinin babalarının nasıl üretim yaptığını, nasıl kazandığını görmelerini istiyoruz. Tarımda genç nüfus gittikçe azalıyor. Bu ciddi bir problem. Yani bunun sosyal yönünü biraz çocukluktan başlayıp öğretmek gerekiyor. İnşallah ilçemize hayırlı olur" dedi.

Öğrencilerin yaklaşık 200 marul fidesi diktiği etkinliğin sonunda çocuklara, çeşitli ikramlarda bulunuldu.