T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DOKUMA PROJESİNDE İLMEK İLMEK DOSTLUK KURULDU

Yayın Tarihi : 3.10.2019

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen İl Özel Proje kapsamında "Muğla'nın Saklı Çeyiz Sandığı" projesi eğitimle başladı.

Kaybolmaya yüz tutmuş kültür mirası el sanatlarını gün yüzüne tekrar çıkarmak, modernize ederek, gençlerinde konuya ilgisini çekmek ve gelecek nesillere bilgi aktarımı sağlamak amaçlandı. Bu proje kapsamında eğitim alan kadın çiftçilere üretim atölyesi kurularak usta-çırak geleneğinin de devam ettirilmesi hedeflendi. Üretimin yanı sıra bir eğitim merkezi olarak kullanılacak atölyede çalışacak 12 kadın çiftçiye projenin ilk etabında eğitim ve teknik gezi düzenlendi.

Kadın üreticilerin örnek çalışmaları yerinde görüp diğer kadın üreticilerle tanıştıkları ve bilgi alış-verişi yaptıkları teknik gezi Fethiye İlçesi Yörük Müzesi ve Üzümlü Mahallesi Dastarhane'ye yapıldı. İlk olarak Yörük Müzesi ve Çadırında kilimhane ve eski dokumalar ile desenler incelendi. Konu ile ilgili olarak Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı, aynı zamanda Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkan Yardımcısı İsmail Uzunoğlu bilgi verdi. Daha sonra Fethiye İlçesi Yeşilüzümlü Mahallesinde kurulan, dokuma ve el sanatları konusunda faaliyette olan Dastarhane ziyaret edildi. Dastarhane Müdürü Emel Asyalı tarafından çalışmalar ile dokumalar hakkında bilgi verildi. Kadın üreticilerin tanıştığı gezide bilgi alış-verişinin yanı sıra güzel dostlukların kurulduğu gözlendi. Ayrıca konu ile ilgili incelemede bulunan kadın üreticiler teknik gezinin, yapacakları çalışmalar açısından çok verimli geçtiğini, motivasyon ve yeni fikirler açısından önemli olduğunu söylediler. Ayrıca başka üreticilerle kurulan gönül bağının çalışmalarında olumlu olacağını ifade ederek, misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettiler. Kadın üreticileri kendi atölyelerinde de misafir etmek istediklerini ve davet ettiklerini söylediler.