6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 51

Seydikemer’de İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılmasına Hız Verildi

#iyi tarım seydikemer

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yıl boyunca yaptığı eğitim ve yayım faaliyetlerinin sonucunu almaya başladı. "İyi Tarım Uygulamalarının Seydikemer'de Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" çalışmaları kapsamında mahallelerde, açıkta ve örtü altında üretim yapan çiftçilerle grup oluşturulması ve üretimlerin sertifikalandırılması iş ve işlemleri için çalışmalara hız verildi.

Bu bağlamda İlçemiz Karadere ile Kayadibi Mahallelerinde açıkta ve örtü altında üretim yapan, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün tüm eğitimlerine katılıp sertifika almaya hak kazanan 49 ' u kadın 106 çiftçiye sertifikaları dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşma yapan İlçe Müdürü Engin Maraşlı; İlçemizde 2017 yılında 2.471 dekar meyve, sebze ve örtü altı alanda iyi tarım uygulamalarının yapıldığını amacımızın tüm üretim alanlarda uygulanmasını sağlamak olduğunu, Bakanlık olarak ayrıca üretiminde dekar bazında meyve ve sebzede, süs bitkileri ile tıbbi aromatik bitkilerde, örtü altında, su ürünlerinde kg başına desteklemeler olduğunu söyledi. Ayrıca iyi tarım uygulamalarının çevre dostu, ekolojik yapıya dost olan bir çalışma olduğunu söyleyerek;  İyi tarımın odak noktasında insan vardır. Biz ürünlerimizi çok iyi bir şekilde üreteceğiz ki; tüketirken de gönül rahatlığı içerisinde olacağız. Üretim kutsaldır Seydikemer çok verimli topraklara sahip bir bölgededir. Üretim insanlığa karşı yapılan kutsal bir vazifedir. Bu yolla hem ilçemize, hem de ülkemize katkı sağlamak istiyoruz. Seydikemer tarım ile ilgili projelerle kalkınma sonuna kadar hak eden bir ilçedir" dedi.

İyi tarım uygulamalarının sertifikalandırılması için çiftçilerle sahada yapılan çalışmalara çiftçilerin ilgisinin büyük olması ve grup oluşturma çalışmalarına katılmaları İlçe Müdürlüğü personellerini mutlu etti. Bölge için hayırlı olması dilek ve temennileriyle iş planları oluşturulup toplantıya son verildi.


''