5.11.2018 / Gösterim Sayısı : 70

Zeytinin Başkentinde Hasat Şenliği…

#5. zeytin hasat

Muğla'nın Milas ilçesinde bu yıl beşincisi düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği, Baltalıkapı Meydanı'ndan Atapark'a düzenlenen kortejin ardından halk oyunları ekipleri gösterileri eşliğinde 2 gün boyunca gerçekleşti.

Bu yıl 5.si düzenlenen hasat şenliği, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Muğla CHP Milletvekili Suat Özcan, Muğla İYİ Parti Milletvekili Metin Ergün, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Tarım ve  Orman İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Uzm. Dr. Ender Saraç ile sivil toplum kuruluşu, siyasi partilerin temsilcileri ve çiftçilerin de katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı.

Vali Esengül Civelek yaptığı konuşmada; zeytin ve zeytinyağının Muğla'nın ekonomik ve sosyal hayatında önemli yeri bulunduğunu söyledi. Zeytin üreticilerinin hasat döneminde emeklerinin karşılığını almasını temenni eden Civelek, "Muğla olarak uygun iklim koşullarımız ve verimli topraklarımızda zeytin yetiştiriyoruz. Çok sayıda çiftçimiz için zeytincilik geçim kaynağı. Ekonomik ve sosyal açıdan değeri yüksek bir ürün." dedi. Zeytinyağının insan sağlığında ve beslenmesinde, sağlıklı toplum ve nesiller oluşturulmasında önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Civelek, şöyle konuştu: "Zeytin ve zeytinyağının üretimini, kalitesini artırmak, marka yaratmak üzere Milas ilçemizde son yıllarda üreticiler ve özel sektör iş birliğinde zeytinciliğin geliştirilmesi, zeytin ağaçlarının çoğaltılması ve mevcut alanlara yenilerinin ilave edilmesi, zeytinyağı sıkım tesislerinin modernleştirilmesi ve kapasitelerinin artırılması hususunda değerli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. "Milas zeytinyağının coğrafi işarete sahip olmasının bu çalışmaların bir sonucu olduğunu vurgulayan Civelek, kentte zeytinciliğin geliştirilmesi, kalitenin artması ve marka zeytinyağının oluşturulması için çaba göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise; Milas'ın zeytin ağacı varlığına ve üretim alanına değinerek, ilçede 10 milyondan fazla zeytin ağacından kaliteli zeytinyağları üretildiğini, Memecik türü zeytin ağaçlarından erken hasat ve soğuk sıkım ile elde edilen zeytinyağları ile Milas'ın sektörde "Artık biz de varız" dediğini belirten Arslan, "Yapılan duyusal analizlerde, kalite değerinin yüksek ölçüldüğü zeytinyağlarımız artık coğrafi işaret tescili ile markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise; zeytin ağacının umudu, barışı, adaleti ve birleştiriciliği simgelediğini belirtti.

Konuşmaların ardından Vali Civelek ve Kaymakam Arslan, ilçede 2 bin yıllık ağaçtan elde edilen 3,5 litre yağı 30 bin liraya satın alan firma temsilcisine plaket takdim etti. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar meydanda kurulan ürün stantlarını ziyaret etti. Şenliğe katılan vatandaşlar stantlarda satışa sunulan Milas'a has coğrafi işaretli zeytinyağı ürünlerinden aldı. Ardından Menteş Mahallesi'nde üretim yapan bir çiftçinin tarlasında hasat yapıldı.

Milas Zeytin Hasat Şenliği'ne katılan Uzm. Dr. Ender Saraç da efe kıyafeti giyerek geldiği zeytin bahçesinde hasat yaptı. Hasat sonrasında plastik kasalara dökülen zeytinler, ilçedeki bir fabrikada sıkıldı ve elde edilen taze zeytinyağı şenliğe katılanlara tattırıldı. Etkinlik kapsamında zeytin ve zeytinyağına dair tanıtımlar ve bilgilendirilmelerin yapıldığı şenliğe katılan Ender Saraç, zeytinyağının faydalarını konu alan sunum yaptı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sunumda Saraç, zeytin ve zeytinyağlı tariflerle sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler konusunda bilgi verdi. Saraç, sağlıklı yaşam için vatandaşlara bol bol zeytin ve zeytinyağı tüketmelerini tavsiye etti. Ardından yöresel dokuma ve nakışların kullanıldığı yöresel kıyafetler,  Bayır Kadın Çiftçileri ile Altıneller Derneğinin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde defile ile sergilendi.

Kadın Çiftçilerimiz Yemekleriyle Şenliğe Renk Kattı

Hasat Şenliğinin ikinci günü Zeytinyağı Tadım Eğitimi ile başladı. Milas'ın taptaze zeytinlerinden elde edilen zeytinyağları ile yapılan eğitim Zeytin dostu derneği tarafından gerçekleşti. Eğitime ilgi büyüktü.

Daha sonra 13 ilçeden toplam 26 Kadın Çiftçilerimizin katıldığı, yöresel yemekler kıyasıya yarıştı. Yemek yarışmasında jüri olarak değerlendirmeyi Aregala Sınır Tanımayan Şefler yaptı. Yarışma öncesi Aregala Sınır Tanımayan Şefler'in Workshop'u ilgiyle izlendi. Tüm Kadın Çiftçilerimizin yemeklerini çok leziz bulan jüri üyeleri Fethiye-Kargı mahallesinden katılan Belgin Kuşcu'yu birinci seçti. Milas İlçesi-Cumhuriyet Mahallesinden Birgül Oruç ikinci, Seydikemer İlçesi-Kayadibi Mahallesinden Emine Küçük'ü üçüncü seçtiler. Birinciye Yarım Altın hediyesi ve katılım belgesini Milas Kaymakamı Eren Arslan, ikinciye çeyrek altın ve katılım belgesini Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, üçüncüye çeyrek altın ve katılım belgesini İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, tüm yarışmacılara da gram altın ve katılım belgesini ilçe protokolü takdim etti. Halk oyunları ile devam eden Zeytin Hasat şenliği, ünlü popçu Derya Uluğ konseri ile sona erdi.


''