23.10.2018 / Gösterim Sayısı : 63

Şenlik Havasında Zeytin Hasat Günü…

#kayadibi hasat şenliği

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Seydikemer Belediyesi ile birlikte İlçemiz Kayadibi Mahallesinde "Zeytin Hasat Günü " düzenlendi. Hasat Gününe İlçe Kaymakamı Haktan GÖKÇEKUYU, Belediye Başkanı Yakup OTGÖZ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI, Halk Eğitim Müdürü Güven YİĞİT, Fethiye-Seydikemer Süt Birliği Başkanı Turgut TOKMAK, Ziraat Odası Başkanı Muhsin GÜMÜŞ, Fethiye İş Kurumu Müdürlüğü, çeşitli sivil toplum kuruluşları, Şehit Er Feruz ZORLU İlkokulu ve ortaokulu öğrencileri ile mahalle halkı katıldı.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI hasat gününde yaptığı konuşmada; hasatın çiftçiler ve tarımcılar için bir şenlik olduğunu, üreticilerin düğününü ve ziyaretlerini hep hasattan sonra yaptıklarını belirtti. Ayrıca üreticilere yönelik bir dizi kurs açtıklarını, kurslarda başarı gösterenlere başarı belgelerini verecekleri söyledi. Ayrıca bu kurslarda başarı gösteren iki kadın çiftçinin kendi markalarını alarak ülke geneline ürün pazarladıklarını belirterek kursta başarı gösteren üreticilerimizin başarılarının devamını diledi.

Seydikemer Kaymakamı Haktan GÖKÇEKUYU hasat gününde yaptığı konuşmada; "bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz şenliğimiz umarım önümüzdeki yıllarda diğer mahallelerimize de örnek olur ve bu tür etkinliklerimiz artarak devam eder. "İyi Tarım Uygulamaları" ve "Arıcılık" gibi üreticilerimizi bilinçlendirecek ve verimi arttıracak eğitimler düzenleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve zirai konularda desteğini esirgemeyen Ziraat Odası Başkanlığına çok teşekkür ediyorum" dedi. Ve çocuklara bol bol zeytin yemelerini nasihat ederek başarılar diledi.

2018 üretim hasad sezonunun tüm çiftçilerimize hayır ve bereket getirmesini diliyorum " diyerek konuşmasını tamamladı.

Kayadibi Mahallemizde çocuklarda zeytini sevdirmek amacıyla "Zeytin Yiyorum, Sağlıklı Besleniyorum" sloganı eşliğinde çeşitli yarışmalar ve etkinlikler yapıldı. Çocukların tamamına Muğla İl Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Seydikemer Belediyesi tarafından hediyeler verildi.

Yine Kayadibi Mahallemizde yapılan hasat Günü etkinliğinde yıl boyu Müdürlüğümüz tarafından açılan; Arıcılık, Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları, Gıda Hijyen ve Sanitasyon  Kurslarına katılan ve  başarılı olan 33 kadın ve 60 erkek çiftçiye sertifikaları protokol tarafından takdim edildi.

Zeytin bahçesinde protokol ve halkla birlikte yapılan zeytin hasadıyla hasat günü sonlandırıldı. Mahallede yaşayan çiftçilerimiz ve etkinliğimize katılan çocukların hasat günü şenliklerinin geleneksel hale getirilip, her yıl tekrarlanması dilek ve temennisiyle sona erdi.


''