23.10.2018 / Gösterim Sayısı : 54

Seydikemer Arıcısına ve Ürettiği Bala MAYBİR’den Büyük Ödül…

2014 yılında ilçe olan Seydikemerde, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelinin özverili çalışmaları sonuç vermeye başladı.

İlçemize bağlı Dere Mahallesinden Emrah UZUNOĞLU 2017 yılında "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında Bakanlığımızın Genç Çiftçi Hibe Desteği ve İlçe Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Birimi elemanlarının teknik desteği ile arıcılık yapmaya başladı. Kısa sürede kendini yetiştiren genç arıcımız hem kendi yaşamında hem de İlimizde fark yarattı.

Her iki yılda bir İlimizde gerçekleştirilen ve bu yıl 6.sı yapılan Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi bünyesinde, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin düzenlemiş olduğu Bal Yarışması'nda 28 katılımcı arasında 2. olarak büyük başarı elde etti ve plaketini aldı. Aynı yarışmada Marmaris Osmaniye Mahallesinden Serdar AYDIN birinci olurken, Ula İlçesi Armutcuk Mahallesinden Şaban SEMERCİOĞLU ise üçüncü oldu.

İlçemizde bulunan genç nüfusla yapılan yetiştirici kursları, eğitim- yayım faaliyetleri ve yapılan örnek projeler Bakanlığımızın kırsal alana yapmış olduğu desteklere ilgiyi arttırdı. İlçemiz genç nüfusu Bakanlığımızın başlatmış olduğu ve halen devam eden Genç Çiftçi Projesinden hak ettiği desteği aldı ve gerekli istihdam sağlanarak köyden kente göçü bir nebze olsun azalttık. Başlangıcı 2016 yılı olan Genç Çiftçi Projelerine 30 bin TL karşılığı olarak;  ilçemizde 26 büyükbaş yetiştiricisine toplam 156 büyükbaş, 4 Arı Yetiştiricisine toplam 160 kovan ve 8 küçükbaş yetiştiricisine toplamda 296 küçükbaş hayvan teslimi yapıldı.

2016 yılında Genç Çiftçi Projesinde sağlanan başarı ile birlikte, 2017 yılında projeye olan ilginin ve talebin artmasını göz ardı etmeyen İl Müdürlüğümüz 2017 yılında projesini almayı hak edenlerin sayısını arttırarak 70'e çıkardı. Bu bağlamda 30 Genç Çiftçiye 180 büyükbaş hayvan, 26 Genç Çiftçiye 962 küçükbaş hayvan, 7 arıcı Genç Çiftçiye toplamda 280 kovan ile arıcılık malzemeleri, 4 tavuk yetiştiricisi Genç Çiftçinin 1800 tavuk projeleri onaylandı. Bunun yanında 1 adet sera, 1 adet mantar ve 1 adet de bağ projesi uygulandı. 22-23 Mayıs tarihlerinde 30 büyükbaş hayvan almayı hak eden genç çiftçimize hayvan teslimleri yapıldı. 2018 yılı içerisinde ise Genç Çiftçi Projesi kapsamında Seydikemer İlçesinden 80 Genç Çiftçinin desteklenmesi kararlaştırılmış olup, bunun 9 adedi Arıcılık Projesidir.

Konu hakkında bilgi veren Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı açıklamasında "Genç çiftçilerimizin projelerimiz sayesinde özgüvenleri ve ekonomik durumları artarak ülkemiz tarımının bir paydaşı olmaları yolunda adımlar atıldı ve atılacaktır. Ülke ekonomisinin yapı taşlarından biri olan Tarım ve Hayvancılık adına yapılan bu büyük proje tüm genç nüfusa örnek teşkil etmiştir ve etmeye devam edecektir." dedi.


''