3.10.2018 / Gösterim Sayısı : 100

Örtü Altı Yetiştiriciliğinde Genç Çiftçi Farkı

#genç çiftçi meltem

Ortaca'da bir çiftçi, Meltem ÖZATAÇ CEBECİOĞLU... Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Yüksek Lisansını ise Fransa'da tamamladıktan sonra hayatı yaptığı evlilik ve bir demet nane ile değişti. Şimdilerde tüm zamanlarını, ziraat mühendisi eşi ile birlikte Ortaca İlçesi Yeşilyurt Mahallesinde yaptırdıkları 1000m2 serada geçiriyor.

2017 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında,  Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze Yetiştiriciliği konulu proje ile 30.000 TL Hibe Desteği kazanan genç çiftçi, Plastik Örtülü Modern Serası ile fark yarattı. Son yıllarda yetiştiricilikte ve ihracatta önemli bir sorun haline gelen Domates Güvesi (Tuta Absoluta) ile mücadelede seralarda tül uygulamasını gerçekleştiren ve serasında söz konusu zararlının görülmediği ender çiftçilerden…

Her ne kadar tarım ve çiftçilik kavramları hayatlarına sonradan girse de tarımsal üretimi tekniğine uygun ve öğrenmeye-denemeye açık bir tarzla yapmaktadırlar. Gerek sera içi nem dengesinin korunmasında nemölçer gerekse iç sıcaklığın kontrolünü sağlamak için termometre ve hatta serada çalışan bombus arılarını serinletmek için güneş enerjisinden elde ettikleri enerjiyi kullanıyorlar.


''