3.10.2018 / Gösterim Sayısı : 62

Seydikemerde Kadın Eliyle Ispanakta Makineli Ekim Demonstrasyonu…

#kadın eliyle ıspanak

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Seydiler Mahallesinde makineli ekimin çiftçilerin yerel şartlarında uygulanabilir olduğunu göstermek, çiftçilerimizi tarımsal yeniliklerle buluşturmak, mevcut ve yanlış yapılan uygulamalarla kıyaslama yapmalarını sağlamak amacıyla Ispanakta Ranchero çeşitte makineli ekim demonstrasyonu uygulandı.

Seydiler Mahallesinde Ümmügülsüm ORTAABALI' nın 9 dekarlık arazisinde ekimi bizzat Müdürlüğümüz teknik elemanlarının gözetiminde gerçekleştirildi. Ekiliş Müdürlüğümüz tarafından sürekli kontrol edilmekte olup kadın çiftçimiz yapılacak iş ve işlemler hakkında düzenli olarak bilgilendirilmektedir.

Arazide çiftçimizle birlikte yaptığımız söyleşi ve izlenimlerde; çiftçimizin önceki yıllarda serpme şeklinde dekara 5 kg tohum ekerek istedikleri verimi elde edemediklerini, bu durumun kendi bütçelerine ekonomik açıdan zarar verdiğini ifade etmiş ve önceden yaptığı yanlışlıklarla ilgili kıyaslama yapmaya başladığını ifade etmiştir. Makineli ekim demonstrasyonumuz bu açıdan amacına ulaşmıştır.


''