12.9.2018 / Gösterim Sayısı : 99

Seydikemer’de Muz Seralarında Hastalık Ve Zararlı Kontrolleri Yapıldı

#muz serası kontrol

İlçemize bağlı Demirler Mahallesinde Önder çiftçimiz Hamza AKAY tarafından 400 da alanda tesis edilen muz seraları İzmir Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü ve Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından hastalık ve zararlı açısından kontrol edildi.

İzmir Zirai Mücadele Enstitüsü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Birol MIHCI, Ziraat Yüksek Mühendisi Ramazan GENCER ve Bölüm Başkanı Dr. Bilgin GÜVEN tarafından bizzat kontrolleri gerçekleştirilen ve İlçemiz için ekonomik öneme sahip gelir getirici alternatif ürün olan muz seralarında yapılan kontrollerde herhangi bir hastalık ve zararlıya rastlanmadı.

Konu hakkında bilgi veren işletmenin sorumlu mühendisi İlkay MELTEM; 2015 yılının ilk aylarında, 300 da alanda örtüaltında muz üretimine başladıklarını, gelirinin iyi olduğunu görünce 400 dekara çıktıklarını, yörede 300 kişiye mevsimlik, 50 kişiye ise sürekli iş imkânı sağladıklarını, bölgeye örnek teşkil etmesi açısından önemli ve örnek bir yetiştiricilik olduğunu ifade etti. Ayrıca İzmir Bornova Zirai Mücadele Enstitüsünün ve Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünün vermiş olduğu teknik desteğin kendileri için çok önemli ve yol gösterici olduğunu, tesislerini gezen yöre çiftçilerinin de örtüaltında muz üretimine önümüzdeki yıllarda başlayacaklarını, yeni tesislerin yapılmaya başlandığını ifade etti. 


''