2.8.2018 / Gösterim Sayısı : 102

Akdeniz Meyve Sineğine Dikkat!

#ortaca çiftçi toplantısı

Ortaca İlçesi Mergenli Mahallesinde, Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personelleri, ihracatcı firma temsilcileri ve çiftçilerimizin katılımıyla Akdeniz Meyve Sineği, Harnup Güvesi, Hasat Öncesi Numune Programı ve Biyolojik - Biyoteknik Mücadele Desteklemeleri konularını içeren bir toplantı gerçekleştirildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinin sahada yaptığı çalışma ve gözlemler neticesinde nar ve narenciye ihracatında önemli kayıplara neden olan Akdeniz Meyve Sineği ve Harnup Güvesi zararlılarına karşı izlenecek olan mücedele yöntemleri ile bu zararlıların meydana getirdiği zarar şekilleri, her iki zararlı etmenin biyolojisi gibi konularda üreticilere bilgiler aktarıldı.

Toplantıda konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Okan Bilgiç yaptığı açıklamada; " Akdeniz Meyve Sineği ile Harnup Güvesi ilçemiz ihracatını sabote eden iki önemli zararlı… Özellikle son dönemde özellikle kış dönemlerinin ılıman gitmesi bu zararlıların olağandan daha erken bir şekilde görünmesini ve bitkiye daha çok zarar vermesini sağlıyor. Verilen mücadelenin başarılı olması birazda üreticilerimizin bizimle birlikte hareket etmesine, kitlesel imha için tuzak kullanımına öncelik verilmesine ve kültürel uygulamalara özen göstermelerine bağlı" diye konuştu. Bakanlığımızın Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele yapan üreticilerimize yönelik destekler verdiğini hatırlatan İlçe Müdürü Bilgiç, hasat öncesi denetim programı kapsamında numune alınarak pestisit kalıntı analizi yapıldığını ve ruhsatsız bitki koruma ürünü kullanımına karşı cezai müeyyide uygulanacağını da sözlerine ekledi.


''