31.7.2018 / Gösterim Sayısı : 99

“Vali Hanım Çileği”nin Tarla Günü Kavaklıdere Yapıldı.

#çilek hasat

Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek'in himayelerinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda halk arasında "Vali Hanım Çileği" olarak bilinen San Andreas türü çileğin tarla günü Kavaklıdere ilçesinde gerçekleştirildi.

Kavaklıdere İlçesi Menteşe Mahallesinde gerçekleşen tarla gününe Muğla Valisi Esengül Civelek, Kavaklıdere Kaymakamı Ali Ekber Ateş, Belediye Başkanı Mehmet Demir, İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ile il ve ilçe protokolü ve üreticiler katıldı.

Ülkelerin kalkınmasında tarım sektörünün çok önemli bir yeri olduğunu belirten Vali Esengül Civelek, "Geçtiğimiz Mart ayında dikimini yaptığımız çileklerimiz meyve vermeye başladı. Aroması ve tadı ile ayrı bir yeri olan ve halk arasında "Vali Hanım Çileği" olarak bilinen San Andreas türü çileklerimizle Muğla ekonomisine değer kattığımızı düşünüyorum. Özellikle kırsal kalkınma için, kadınlarımızın sosyo-ekonomik refah seviyelerinin yükseltilmesi için, köyden kente göçü tersine çevirmesi adına katma değeri yüksek olan bir ürün ve proje… Daha önce görev yaptığım illerde de bir başarı hikâyesi haline geldi. Umarım Muğla'mızda da hak ettiği yere gelir ve iyi gelir getirir."  diye konuştu.

Vali Hanımın talimatı ve Bakanlığımızın destekleriyle 150.000 fidenin hibe edilmesiyle başlayan çilek projesi kapsamında Seydikemer ve Kavaklıdere ile kısmen Milas'ta çalışmaların başladığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Ş. Fırat Erkal konuşmasında "Kavaklıdere ilçemiz gibi küçük ve parçalı arazilerin bulunduğu bölgeler için bu ürün biçilmiş kaftan… Muğla için yeni bir üretim modeline doğru ilerliyoruz. Valimiz Sayın Esengül Civelek Hanımefendinin talimatı ile hayata geçen bu projemizde aslında en büyük iş kadınlarımızda ve kadınlarımız sayesinde bugünlere kadar geldik. Birim alandan bu kadar verimi başka hiçbir üründen almadı bu bölge… Desteklerinizle projeyi daha iyi yerlere getireceğimizi düşünüyorum". Diye konuştu. Gerçekleştiren temsili çilek hasadından sonra konuklara yemek ikram edilerek program sonlandırıldı. 


''