4.7.2018 / Gösterim Sayısı : 110

Koyun-Keçi Vebası ve Kuzulara Küpeleme İşlemi Başladı

#seydikemer veba taraması

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı çalışmaları çerçevesinde İlçemiz merkez ve mahallelerinde Koyun- Keçi Vebası ve 3-6 ay arası dişi kuzu ve oğlaklar ile damızlık bırakılacak erkek kuzu ve oğlaklara Brucella aşılaması ile 6 aylığa kadar olan kuzu ve oğlaklara küpeleme işlemlerini başlattı.

Konu hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı; "Seydikemer İlçesi hayvan varlığı açısında İlimizde 31.000 Büyükbaş, 106.000 küçükbaş 4.805 buzağı sayısı ile ikinci sırada yer almaktadır. Günümüzde hekimlik anlayışı önemli ölçüde değişmiş ve tedaviye yönelik hekimlik hizmetleri yerine, koruyucu hekimlik hizmetleri temel alınmaya başlanmıştır. Bu anlayışla toplumların korunmasında, hijyenik koşulların ve beslenmenin düzeltilmesi yanında bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklama ile korunmaya büyük önem verilmektedir. Hayvan Sağlığı açısından bu uygulama; sığırlarda aşılama, koyun ve keçilerde aşılama, köpeklerde aşılama, kedilerde aşılama, tavuklarda aşılama ve balıklarda aşılama şeklindedir. Her yetiştirici mutlaka hem programlı aşılamalarını hem de program dışı koruyucu aşılamalarını program dâhilinde yaptırmalıdır. Aşılamaların düzenli yapılması ülkemizde görülen birçok bulaşıcı hastalığı kontrol ve yok etmekte yardımcı olmaktadır" dedi.

Aşıların sağladığı en büyük yarar toplum sağlığının devam ettirilmesidir. Aşılar hastalığı önler ve hastalığın önlenmesi de toplum sağlığı için anahtardır. Unutmamalıdır ki "Koruyucu Hekimlik" her zaman için tedavi etmekten çok daha kolay ve anlamlıdır. 


''