4.7.2018 / Gösterim Sayısı : 80

Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi İlimizde Devam Ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve politikalar Genel Müdürlüğü'nün Koordinatörlüğünde yürütülen "Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi"  kapsamında ilimizde mevcut Hayvancılık işletmelerinin kontrolleri devam ediyor.

Hayvancılık işletmelerindeki Kıl Keçilerinde et ve süt verimliliğini arttırmak, ırkların verim ve kalitesini arttırarak, böylece yetiştiricilerimizin hayvan başına daha yüksek gelir elde etmesini sağlamak amacıyla ikinci etap çalışmaları ilimiz genelince başlamış olup, başarıyla devam etmektedir. Bu proje Türkiye genelinde 27 ilde uygulanmakta ve uygulanmaya da devam etmektedir. İlimizde de 2 tanesi Elit Proje olmak üzere toplam 42 adet "Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi" uygulanmaktadır. Bu proje kapsamında Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerimiz tarafından, Dalaman-Şerefler Mahallesinde kayıtlı ve yetiştiricilik yapmakta olan Murat KARATEPE' nin, Elmalıyurt yaylasındaki elit sürüsü ve Seydikemer-Söğütlüdere Mahallesi, Belbaşı yaylasında yetiştiricilik yapan Mehmet ZENGİN' e ait Taban sürüsü yerinde kontrol edildi.

2017 verilerine göre ilimizde 5720 Kıl Keçili Taban Sürü, 280 Kıl Keçili Elit Sürü mevcuttur. İlimizde "Halk Elinde Hayvan Islahı Projesi" ile kurulan Kıl Keçisi hayvancılık işletmelerinin kontrolleri devam etmektedir.


''