14.6.2018 / Gösterim Sayısı : 94

Menteşe’ de Kurslar Hız Kesmiyor…

#menteşe kursları

Muğla   İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde çiftçi eğitim kursları yapıldı.

Muğla   İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde çiftçi eğitim kurslarının düzenlenmesine ilişkin imzalanan protokol çerçevesinde Çaybükü mahallesi açık cezaevinde mahkûmların meslek edindirme ve beceri geliştirmelerine yönelik 104 saatlik sebze fidesi yetiştiriciliği kursu gerçekleşti. Kursiyerlere harç hazırlama, örtü altı sistemleri kurma, sera içi üretim ortamları tesis etmek ve fide yetiştirme konularında uygulamalı olarak eğitim verildi. Kurs sonunda 19 kişi eğitimi başarıyla tamamlayarak belge almaya hak kazandı.

Yine açık cezaevinde mahkûmlara yönelik meslek edindirme ve beceri geliştirmelerine yönelik Muğla İl Müdürlüğü 10.Kalkınma planı tarımda su kullanımının etkinleştirilmesi öncelikle dönüşüm programı kapsamında 80 saatlik basınçlı sulama sistemleri kursu verildi. Kursta kursiyerlere toprak, bitki ve su ilişkisi, debinin tanımı ve borulardan akan suyun ölçülmesi, pompa seçimi ve pompa özelliklerinin belirlenmesi yağmurlama ve damlama sulama sistemleri hakkında eğitimler verildi. Ayrıca sebze fidesi kursunda yetiştirdiğimiz fideleri açık araziye ve seraya şaşırtma işlemi ile birlikte sulama sistemlerinin kurulumu uygulamalı olarak gösterildi. Kurs sonunda 27 kişi eğitimi başarı ile tamamlayarak belge almaya hak kazanmıştır.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile Çiftçi Eğitim Kurslarının düzenlenmesine ilişkin imzalanan protokol çerçevesinde Orhaniye mahallesinde çiftçilere ve çiftçiliğe gönül veren Yerel Tohumlar Derneğinin talebi doğrultusunda 88 saatlik Meyve Ağaçlarında Aşılama Kursu verildi. Kursta kursiyerlere bitkilerde hücre ve doku, bitkilerde organlar ve görevleri, bitkilerde büyüme ve hareket fizyolojisi, aşılama ve aşı çeşitleri, aşı sonrası fidan bakımı konularında eğitim verildi. Aşı çeşitleri uygulamalı olarak gösterildi. Kurs sonunda 20 kişi eğitimi başarı ile tamamlayarak belge almaya hak kazandı.


''