12.6.2018 / Gösterim Sayısı : 163

Seydikemer Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü İyot Yetersizliği İle Mücadele Ediyor

#seydikemer iyot

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2018 yılı eğitim programları yapılmaktadır. 1-7 Haziran "İYOT YETERSİZLİĞİ İLE MÜCADELE HAFTASI" nedeniyle Seydikemer' de çiftçilere konu hakkında bilgilendirme eğitimi yapıldı.

Yapılan eğitimde İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerinden Dr. Özlem EMEKSİZ, Psikolog Ogün ÖZKAYA, Diyetisyen Firdevs İNCE TÜRKMEN ve Ebe Döne ABALI iyot yetersizliği ile mücadele, kanser belirtileri ve kanserden korunma yolları, bağımlılık, kadına yönelik şiddet, beslenme ve obezite ile mücadele konularında personelimize ve katılımcı çiftçilere bilgiler verdi.

Eğitimde; özellikle vücutta normal yaşamda çok önemsenmeyen iyot eksikliğinin kontrol edilmemesi halinde vücutta yol açtığı tahribatlar ve alınması gereken önlemler hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı. Bu kapsamda son yıllarda ülkemizde çok sık görülen kanser hastalığının belirtileri ve çareleri hakkında soru cevap şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Ayrıca, kadına uygulanan şiddete karşı tedbirler alınması, şiddetten kaçınılması ve şiddete uğrayan kişilerin başvuracakları yerler hakkında bilgiler verildi. Bunun yanında hatalı beslenme kaynaklı obezite sorununa çözüm bulunması hususunda da detaylı bilgiler verildi.

Seydikemer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ve İŞ-KUR Fethiye İlçe Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde değişik konularda sürekli yapılan kurslarda bilgi veren İlçe Müdürü Engin MARAŞLI şunları kaydetti; "Yapılan eğitimlerde tarımsal konuların yanında insan sağlığının ve tarımda emeği geçenlerin mutlu yaşayabilmeleri ve toplumsal huzura katkı sağlayacak olan aile içi mutluluğu arttıracak konularda da eğitimlere önem verdiklerini,  kurslarda paydaş oldukları Ziraat Odası ve İş-Kur Müdürlükleri ile bu tür kurslarda eğitimler düzenlemeye devam edeceklerini" belirtti.

                  


''