16.5.2018 / Gösterim Sayısı : 112

İlçelerimizde “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” Kutlandı

#çiftçiler günü 2018

nya Çiftçiler Günü münasebetiyle Muğla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

İlk etkinlik Köyceğiz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Beyobası Mahallesinde yapıldı. Etkinliğinde Mesleki Eğitim Kursları İşbirliği Protokolü çerçevesinde Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muğla İŞKUR Müdürlüğü, Köyceğiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa çalışma sonucu açılan Basınçlı Sulama Sistemleri, Meyve Ağaçlarında Budama ve Süt Sığırı Yetiştiriciliği kurslarını başarılı bir şekilde bitirerek eğitim sertifikası almaya hak kazanan ve tamamı kadın çiftçilerden oluşan kursiyerlere İlçe Müdürü Hakan Abdülhamit Han Mukyen, Halk Eğitim Müdür V. Semra Abay, Beyobası Muhtarı Nadi Sül ile Köyceğiz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından sertifikaları takdim edildi.

Ortaca İlçemizde de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olması sebebiyle; İlçe Müdürü Okan Bilgiç ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli, İlçe Müdürlüğü hizmet binasının bahçe kapısında stand kurdu. Kurulan stantta İl Müdürlüğünün eğitim-yayım çalışmaları kapsamında bastırmış olduğu yayınlarını ve günün anlam ve önemine dair hazırlanan Çiftçi Mektubunu ziyaretçilere dağıtarak Çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftçi Bayramını kutladı.

Milas İlçemizde de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle, ilçemizdeki kadın çiftçilerle birlikte kahvaltı düzenlendi. Milas Kaymakamı Eren Arslan'ın da katıldığı kahvaltıda, tarımda üreten kadının önemine vurgu yapıldı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Kaymakam Adayı Muhammed Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürü Eşref Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ve 40'a yakın kadın çiftçinin katıldığı etkinlikte, Milas Kaymakamı Eren Arslan, hazır bulunan kadınların, Anneler Günü'nü kutlayarak konuşmasına başladı ve şöyle devam etti; "Aslında yıl bir gün anneler gününü kutlamayı çok doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Çünkü inancımız gereği annelerimiz bizler için kutsal birer varlıktır, cennetin anahtarı onların ayakları altına serilmiştir. Dolayısıyla yılda bir gün değil, annelerimizi her gün saygı ile anmalı ve onlara gereken değeri vermeliyiz. Bugün 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü… Bu günde İlçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından sizlerin hatırlanması, sizlerle bir arada olma düşüncesi güzel bir davranış… Ülkemizde en önemli geçim kaynağı olarak tarımsal faaliyetler gelmektedir ve Muğla' da bu anlamda önemli bir sayı ile tarımsal faaliyetleri sürdürüyor. Tarımsal faaliyetleri yürüten çiftçilerimizin içerisinde sayıca övünerek söyleyeceğimiz kadın çiftçimizin olması da bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Sizler üreterek, hem aile bütçenize, hem bölge, hem de ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sunuyorsunuz. Bu anlamda verdiğiniz emekler için sizlere teşekkür ediyor ve kutluyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından etkinliğe katılan kadın çiftçilere birer karanfil takdim edildi. Bir süre kadın çiftçilerle sohbet ortamında geçen etkinlik, kadın çiftçilerin günün anısına çektirdiği toplu fotoğraf ile sona erdi.


''