5.2.2018 / Gösterim Sayısı : 179

Muğla, İzmir Tarım Fuarında Stant Açtı

#izmir fuarı 2018

​Tarım sektörünün en büyük buluşması olan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. 01-04 Şubat 2018 tarihlerinde açık olan fuar yoğun ilgi gördü. 

Birçok büyük firma, kooperatif ve birliklerin yer aldığı fuarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standında Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü dört gün boyunca stant açtı.  Stantta ev sahibi İzmir İl Müdürlüğü'nün yanı sıra, Balıkesir İl Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü de yer aldı.

Tüm dünyadan tarım ve hayvancılık sektör temsilcilerini buluşturan fuarın açılış törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz kocaoğlu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Sudan, Katar, İrlanda, Kosova, Romanya, Sırbistan, Ürdün, Rusya ve Azerbaycan'ın tarım bakanları katıldı. 

Açılış konuşmalarının yapıldığı fuarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba konuşmasında, fuarların yeni teknolojilerle buluşmayı sağlayan önemli organizasyonlar olduğunu belirterek, Türkiye tarımının kalbinin attığı İzmir'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. İzmir'i "tarım hayatının başladığı ama bitmediği, medeniyetin beşiği bir il" olarak tanımlayan Fakıbaba, tarımın öneminin her geçen gün arttığı, tarım ve gıdanın artık sadece yiyecek değil gelecek anlamına geldiğini de belirterek,  düzenlenen bu fuarın önemine dikkat çekti.

Açılışın ardından stantları gezen Fakıbaba Bakanlık standında çiftçilerle bir araya geldi.  Muğla 'dan da birçok çiftçinin katıldığı fuarda Muğla İl Müdürlüğü standı yoğun ilgi gördü. Çam balı ikramı yapılan stantta birçok kaynak dağıtıldı, çiftçilere bilgiler verildi. Ayrıca fuarın ikinci günü Muğla İl Müdürlüğü personeli Selma Erez doğada yenilebilir otlar konusunda, ayrıca konuyla ilgili olarak yapılacak olan "Tat, Tanı ve Doğada Bırak" projesi hakkında sunu ve yarışmalar düzenleyerek bilgi verdi.

Fuarda ayrıca "Ağır Abiler Yarışıyor" Boğa Yarışması, "Genç Çiftçiler Yarışıyor" Bilgi Yarışması,   Keçi Güzellik Yarışması gibi etkinlikler düzenlendi.


''